در دوربينهاي حرفه اي چهار حالت براي نورسنج در نظر گرفته شده است كه متناسب با شرايط عكاسي ميتوان از آنها استفاده كرد. 

معدلگيري با تأکيد مرکزي (center weighted Metering) در اين حالت تمام كادر مورد نورسنجي قرار ميگيرد؛ به طوري كه حدود 70 درصد نورسنجي از مركز كادر و مابقي از باقيمانده كادر صورت ميگيرد.

 

ماتريسي (Evaluative Metering) در اين حالت، نورسنج دوربين وضعيت كلي كادر را براساس الگويي از پيش تنظيم شده ارزيابي و نورسنجي ميكند.

 
محدود (Partial metering) در اين روش نورسنج قسمت محدودي در وسط كادر كه چيزي حدود 10 درصد از كل كادر است را مورد ارزيابي و نورسنجي قرار ميدهد. استفاده از اين حالت در عكسبرداري پرتره نتايج دقيقتري را همراه خواهد داشت. نكته: براي اينكه نورسنجي دقيقتر باشد ميتوانيد به سوژه نزديك شده، نورسنجي را انجام دهيد
تا نور متفاوت پس زمينه در نورسنجي تأثيري نداشته باشد. 
 
نقطه اي (spot metering) در اين روش نورسنج، دايرهاي در وسط كادر كه حدود 3 درصد از كل كادر است را مورد ارزيابي قرار ميدهد. از اين حالت براي صحنه هايي كه داراي كنتراست بالايي هستند و يا سوژه هايي كه به عكاس دور هستند استفاده ميشود.
 
منبع مطالب : http://majidnasiri.ir

 


برچسب‌ها: \"weighted\"Metering\"Evaluative\"Partial\"spot\"

تاريخ : دو شنبه 20 آذر 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

ویلیام پاتینو، عکاس طبیعت استرالیایی، در مقاله ای در مجله اینترنتی Bored Panda  درباره ی مبارزه اش با بیماری افسردگی می گوید. او می نویسد: «در عمق وجودم، خلاء حس می کردم که بصورت ناگهانی سر برافراشت و آنگاه خودم را در مطب دکتر و با بیماری افسردگی یافتم. زندگی برایم رنگ و نور باخته بود. دیگر هیچ چیزی برایم جذاب نبود. در مکانی تاریک و ترسناک قرار گرفته بودم که حتی دلیل آن را نمی دانستم.»

ویلیام، در سفری که در تعطیلات با همسرش به اروپا داشت، به عکاسی با دوربین DSLR ای که با خود برده بودند علاقمند شد. در طی پرواز از استرالیا، او دفترچه راهنمای دوربین را مطالعه کرد، و در سفر آنچه را یاد گرفته بود به کار برد. بعد از سفر، دوربین را کنار گذاشت. مدتی بعد، ویلیام با دیدن عکس هایی از طبیعت در اینستاگرام، از آنها الهام گرفت. او دوربین فراموش شده را بیرون آورد و یک طلوع آفتاب را عکاسی کرد و «عاشق عکاسی از طبیعت شد.»

من واقعا نسبت به عکاسی و اینکه باعث شد به دنیا نگاه متفاوتی داشته باشم، علاقمند شدم. عکاسی زمانی به زندگی من وارد شد که بیشترین نیاز را به آن داشتم و فکر میکنم به همین دلیل است که تا این حد به آن علاقمند شدم. کتاب و مقالات آنلاین زیادی خواندم و از اشتباهاتم درس گرفتم. فقط دوست داشتم در طبیعت باشم، و این گونه روزهایم را به سر می بردم.ادامه مطلب
تاريخ : دو شنبه 15 آذر 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

1. دوربين را در حالت Manual) M) قرار دهيد و از حالتهاي اتومات P/TV/AV بپرهيزيد؛

چون در اين حالتها نوردهي براساس نورسنجي دوربين صورت ميگيرد و چون نورسنج دوربين نور فلاش را نميبيند، نميتواند نورسنجي صحيحي انجام دهد. از اين رو، در نوردهي دچار اشتباه ميشود.

2. سرعت شاتر

در استوديوي عكاسي به دليل استفاده از نور فلاش، سرعت شاتر نقشي در نوردهي ندارد؛ چون اكثر فلاشها در سرعتي بالاتر از 1/1000 ثانيه تخليه ميشوند. بنابراين، بالاترين سرعت يعني سرعت سينك دوربين را انتخاب كنيد تا در موقع لرزش دست و حركت سوژه، اثر مخربي در عكس باقي نماند. سرعت سينک: حداكثر زماني را كه دو پرده موجود در شاتر در حالتي قرار ميگيرند كه كل سنسور در معرض نور واقع ميشود را سرعت سينك دوربين با فلاش ميگويند. (اين سرعت در دوربينهاي مختلف متفاوت است).

3. دريچه ديافراگم

باتوجه به عمق ميدان مورد نظر و ميزان نوري كه براي يك اكسپوز مناسب نياز داريد ميتوانيد از ديافراگم استفاده كنيد. (سعي كنيد براي بالاو پايين آوردن نوردهي از درجه قدرت فلاش استفاده كنيد).

4. حساسيت سنسور

براي جلوگيري از نويز در عكس از حساسيتهاي ISO پايين استفاده كنيد.

5. دماي رنگ نور

(تراز سفيدي) دماي رنگ نور بيشتر فلاشهاي حرفهاي معادل دماي رنگ نور سفيد يا همان نور روز است. از اين رو، سطح تراز سفيدي دوربين را در حالت Daylight يا معادل 5500 كلوين قرار دهيد.

6. حالت نورسنج

دوربين به دليل اينكه دوربين هنگام عكسبرداري با فلاش نميتواند نورسنجي كند حالتهاي مختلف نورسنج غيرقابل استفاده هستند.

 

 

منبع مطلب : http://majidnasiri.ir


برچسب‌ها: "اتومات"نورسنجی"سینک"

تاريخ : دو شنبه 13 آذر 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

نمونه هایی از عکاسی بافت

برای انتخاب یک سوژه و عکس گرفتن از بافت لازمه ابتدا عکس های در این زمینه نگاه کنید قبل از اینکه در هر زمینه ای عکاسی کنید بوط مثال عکاسی طبیعت تصاویری با همان سوژه که قصد عکس گرفتن دارید تماشا کنید چون این کار باعث می شود که ذهن شما را برای یک عکاسی خلاقانه آماده کند.

در این سوژه عکاسی یعنی عکاسی از بافت من به سوژه ای که در (رودخانه دربند تهران) که به ظرفی برخورد کردم که مدتها بود بر اثر شرایط جوی محیط زنگزده بود و در ابتدا فکر نمی کردم که بتوانم عکس های خوبی را از این وسیله بگیرم. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرده وقتی می خواهیم از سوژه ای عکس بگیریم از جهات مختلف به آن نگاه کنیم و از زوایای مختلف عکس های متععد را از آن بگیریم اینطور باعث می شود تا بتوانیم کادر بندی مناسب خود را پیدا کنیم.ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 12 آذر 1396 | 8:40 | نویسنده : حمید حسینی |

به کدام ورزش علاقه مندید؟

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که کاری خارق العاده انجام داده باشید، اما امکان ثبت آن تصاویر عملا میسر نبوده باشد؟ آیا هیجان و ماجراجویی مرزی مشخص دارد؟


GoPro HD HERO نام دوربین فیلم برداری جدید شرکت آمریکایی GoPro است که اختصاصا برای ورزشکاران و ماجراجویی طراحی شده است. این دوربین مقام پرفروش ترین دوربین ورزشی جهان را در اختیار دارد. همچنین توسط بسیاری از موسسات و نشریات معتبر به عنوان برترین دوربین ورزشی موجود انتخاب و تحسین شده است.


این دوربین با ظاهری نامتعارف، اما کاملا حرفه ای، شما را به دنیای ورزش و ماجراجویی دعوت می کند. فریب ظاهر ساده و مکعبی شکل آن را نخورید. به شما قول می دهیم GO Pro Hero فقط یک دوربین نیست، این وسیله همه آنچه را که برای ثبت لحظات ماجراجویانه و ورزشی به آن نیاز دارید فراهم می کند.


 


برچسب‌ها: "پاراگلایدر"اسکی"کایت"قایق"

ادامه مطلب
تاريخ : پنج شنبه 8 آذر 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

Prophoto RGB : 

داراي فضاي رنگي وسيعتري نسبت به محدودة ديد انسان است كه ميتواند رنگها (سبز و آبي) را با كيفيت و اشباعي بالا  ثبت كند. كه اين امر مستلزم آگاهي كامل از فضا و در اختيار داشتن مانيتور و دستگاه چاپ مناسب است.

LAB : 

داراي نزديكترين فضاي رنگي نسبت به محدوده ديد انسان است.

Adobe RGB : 

اگر به دنبال ثبت عكسي با فضاي رنگي بالايي هستيد تا بتوانيد بدون اينكه آثار مخربي بر روي تصوير برجا بگذارد آن را ويرايش و چاپ كنيد، از فضاي رنگي Adobe RGB استفاده كنيد. البته بايد توجه داشته باشيد كه از مانيتورها و دستگاههاي چاپگري استفاده كنيد كه بتواند اين فضاي رنگي را پشتيباني كند.

sRGB : 

در موارد زير ميتوانيد از فضاي رنگي sRGB استفاده كنيد:

1. اگر ميخواهيد تصويري را كه ثبت كردهايد با يك پرينتر خانگي يا يك دستگاه چاپ معمولي چاپ كنيد.

2. اگر ميخواهيد تصويري براي وب تهيه كنيد. 


برچسب‌ها: "Prophoto"sRGB"

تاريخ : دو شنبه 6 آذر 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 38 صفحه بعد
.: Weblog Themes By BlackSkin :.