آموزش نورپردازی خلاقانه

پرتره هایتان را با اضافه کردن اشکال سایه ها زنده کنید. در این آموزش  به شما خواهیم آموخت که چگونه برای استفاده خلاقانه از سایه ها در عکاسی پرتره، نورپردازی درستی انجام دهید.

یک راه عالی برای ایجاد پرتره های متفاوت، استفاده از سایه ای حجیم با مرزهای قابل تشخیص در پشت سوژه است. این تکنیک پرتره های جذابی خواهد ساخت و محل خوبی برای اجرای خیالپردازی هایتان است.

ایده کار اینست که سیلوئتی (ضدنور) بسازید که مدل شما با آن ارتباط برقرار کند، که این سیلوئت می تواند شیئی باشد که انگار سوژه آن را در دست گرفته است (مانند عکس فوق) یا بصورت شیء ترسناکی باشد که سوژه از آن فرار می کند. شما همچنین می توانید از فیلم نوآرها (film noir – یک اصطلاح سینمایی برای توصیف درام های جنایی و بدبینانه هالیوودی) الهام بگیرید و برای مثال سایه میله ها را روی او بیندازید.

از آنجا که این نوع عکاسی، به شرایط کم نور و با کنتراست (تضاد) بالا نیازمند است، این تکنیک همواره متمایل به تم های شیطانی مانند دست یا شیئی که سوژه را دنبال میکند خواهد بود. با این حال می توان سناریوهای معمولی مانند استفاده از اشیائی در دسترس مثل چتر را در دستور کار قرار داد.

قدم اول، انتخاب مکان مناسب است. شما برای نشان دادن سایه ها نیاز به یک دیوار سفید یا خاکستری روشن بزرگ به عنوان پس زمینه دارید. هیچ گونه نور مستقیم خورشید نباید دیوار مورد نظر را روشن کند به این دلیل که سایه ها را تضعیف می کند.

وقتی محل مورد نظر را پیدا کرده و سوژه و وسایتان را مستقر کردید، نیاز به نور خواهید داشت. یک فلاش اکسترنال برای این پروژه کافی است، با اینحال استفاده از یک نور پیوسته قوی به جهت اینکه سایه اش همواره نمایان است، ساده تر خواهد بود.

سپس می توانید سایه را بزرگ و کوچک کرده و نقش یک کارگردان را برای مدل و سایه داشته باشید.

1. پس زمینه سفید و خالی


اولین چیزی که احتیاج دارید یک دیوار خالی است. اطمینان حاصل کنید که فضای کافی بر روی دیوار برای مدل و سایه در


برچسب‌ها: "سیلوئتی"هالیوودی"اکسترنال"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 7 اسفند 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

احتمالا با مفهوم ریم لایت آشنا هستید. روشهای مختلفی برای ایجاد ریم لایت وجود دارد.  در این نوشته، من شما را با ایجاد نور حاشیه ای (Rim light) با بهره برداری از یک فلاش آشنا می کنم. این کار با اینکه زیاد معمول نیست، با اینحال بسیار راحت است و به شما اجازه می دهد تا عکس ها بسیار دلنشین و توانمندی بگیرید. برای انجام این نوع عکاسی، شما تنها به یک فلاش با توانایی قرار دادن آن جدا از دوربین نیاز دارید. تنها لوازم جانبی که امکان دارد نیاز داشته باشید، یک پایه خوب برای قرار دادن راحت فلاش در جای خود است.


آموزش کار با فلاش

همیشه بیشتر افراد در شروع کار با فلاش های استودیویی مشکل دارند. اگر شما تازه کار عکاسی پرتره را شروع کردید، این احتمال می باشد که با معضل «فلاش در مقابل نور طبیعی» مواجه شده، و یقینا از نور طبیعی استفاده کرده باشید. من عکاسان آماتور و مبتدی فراوانی را دیده ام که از ابزارهای نورپردازی می ترسند چون فکر می کنند برای این که قادر باشند چیز خوبی به دست آورند، می بایست از چیدمان های پیچیده بهره ببرند که در آن ابزارهای فراوانی نیاز است.

بگذارید با شما صادق باشم. گفتن این نکته ضروری ایست که  سختی یادگیری بهره برداری از فلاش این است که ساده ترین چیدمان موجود، برای نمونه یک فلاش استفاده شده به روش اکسترنال (جدا از دوربین)، اغلب تنها به عنوان راهی برای ایجاد یک تصویر پایه معرفی می شود که باید با اضافه کردن لوازم بیشتر و با ایجاد چیدمان نورپردازی پیچیده تر افزایش یابد. همانطور که هیچ کس به طرز جدی تنها از یک منبع نور استفاده نمی کند. از این جهت، می توانم بفهمم که چرا عکاسی با فلاش ترسناک است.

اگر شما یک مبتدی هستید، یقینا می خواهید بدانید چگونه از فلاش سطح مبتدی خود استفاده کنید و به چه نحو تصاویری ایجاد کنید که از خیل عظیم پرتره های موجود برجسته و متمایز باشند.

 برچسب‌ها: "فلاش"هوشمند"هایلایت"سیلوئت"اکسترنال"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 2 اسفند 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

عکاسی از گل‌ها به شدت محبوب است و یکی از بیشترین حالات عکاسی و رایج‌ترین نمونه‌های چاپ شده و فروخته شده‌ی عکس نیز به حساب می‌آید. گل ها به انسان روحیه می بخشند و به دلیل تنوع زیادشان، عکس‌هایی که می‌توانید از آنها بگیرید تنوع زیادی دارند و احساسات متفاوتی را برمی‌انگیزند. در ادامه به نکات عکس گرفتن از گل ها می پردازیم.

1. برای جزئیات زوم کن


تا بیشترین حد ممکن زوم کنید که جزئیات فوق العاده خود را نشان دهند. تنها راه مناسب برای گرفتن یک کلوزآپ با کیفیت از گل شما، استفاده از لنزهای ماکرو (۵۰ میلیمتر تا ۲۰۰ میلیمتری) است. لنزهای ماکرو (macro lenses) جزئیاتی را که برای چشم غیر مسلح به راحتی قابل درک نیستند آشکار می‌سازند و یک


برچسب‌ها: "کلوزآپ"واضح"رفلکتور"بازتابنده"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 30 بهمن 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

عکاسی تجاری یعنی عکاسی برای کارهایی که مقاصد تجاری دارند. مثلا برای تبلیغات، بازرگانی، معرفی، تبلیغ و فروش یک محصول یا خدمات، یا آماده سازی بروشورها و نشریه‌های تجاری، منوهای رستوران‌ها و کافه‌ها و مراکز مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌های خلاقانه و متفاوت بسیاری برای معرفی محصول از طریق عکاسی تجاری وجود دارد و این حرفه می‌تواند برای عکاسانی که در این زمینه فعال هستند بسیار سودمند باشد؛ این در حالیست که سایر عکاس‌ها آن را کسل کننده می‌دانند.

 

در ادامه می‌خواهیم کاربردهای عکاسی تجاری را در حیطه‌های کاری متفاوت را بررسی کنیم.

معرفی محصول

عکاس‌های تجاری از خط تولیدهای محصول یا از یک محصول خاص، می‌توانند به نکات مختلفی از آن محصول تاکید داشته باشند؛ مثلا دیزاین محصول یا کارآیی آن. عکاسی تجاری از محصول باید علاوه بر انتقال جزییات محصول به مصرف‌کننده، با آنها ارتباط احساسی نیز برقرار کند و با جذاب جلوه دادن محصول مورد نظر، آن را تبلیغ کند.

 


برچسب‌ها: "بروشورها"دیزاین"حیطه"

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 25 بهمن 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

عکاسی از منظره برای عکاسان حرفه‌ای و تازه‌کار به یک اندازه جذابیت دارد. سرمایه‌های زیادی به صورت مناظر طبیعی مملو از زیبایی و احساس وجود دارند که باید تغییرات فصلی و زمانی را نیز به ویژگی‌های آنها افزود. برای گرفتن عکس هایی جذاب تر، از نکات کلیدی زیر استفاده کنید.

1. عمق ایجاد کن


هنگام گرفتن یک عکس از منظره، با استفاده از المان‌های مختلف حس عمیق بودن و سه بعدی بودن را در بیننده ایجاد کنید. به منظور انجام این کار دریچه دیافراگم کوچکی مورد نیاز است، فوکوسی تقریبی بین f/16 تا f/22. از این طریق می‌توانید اجسام در جلو و پشت تصویر را واضح و شارپ جلوه دهید. وقتی از دریچه کوچک


برچسب‌ها: "واید"شارپ"پلاریزه"اندی"اکسپوژر"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 23 بهمن 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

نوردهی چندگانه یا مولتیپل اکسپوژر تکنیک ترکیب دو یا چند نوردهی در یک عکس است. با وجود این که این تکنیک بسیار قدیمی است اما به تازگی در دوربین‌های دیجیتال تعبیه شده است.

نوردهی چندگانه یا مولتیپل اکسپوژر تکنیک ترکیب دو یا چند نوردهی در یک عکس است. با وجود این که این تکنیک بسیار قدیمی است اما به تازگی در دوربین‌های دیجیتال تعبیه شده است.

کاربرد اصلی آن در عکاسی هنرهای زیبا (Fine art photography) است که هدف آن، ایجاد راهکاری مناسب برای ابراز دیدگاه‌های خلاق و الهام هنری است. این تکنیک همچنین در عکاسی‌‌های بسیار پیشرفته تجاری تبلیغاتی نیز می‌تواند به کار گرفته شود.

 

مولتیپل اکسپوژر (Multiple Exposure) که به آن دابل اکسپوژر نیز گفته می‌شود، امکان ثبت عکس‌های مختلفی نظیر عکس‌های روحی، آینه‌ای و یا به سادگی ادغام ماه روشن در آسمان سیاه و تنها را برای شما فراهم می‌کند. برای شروع به شما پیشنهاد می‌کنیم که ویدیوی زیر را تماشا کنید. در این ویدیو از تکنیک نوردهی چندگانه برای ثبت عکس‌های خلاقانه و سرگرم کننده استفاده شده و نحوه کار توضیح داده شده است.

 

برای آن که کنترل بهتری بر روی تصویر مولتیپل اکسپوژر داشته باشید لازم است درک بهتری از مقادیر منفی و مثبت داشته باشید:

سفید در عکاسی به معنی داده‌های سوخته است. وقتی شما بخشی از عکس‌تان را بسوزانید آن قسمت برای همیشه از دست رفته است و هرگز نمی‌توانید اطلاعات آن را به طور طبیعی بازیابی کنید و یا حتی اطلاعات جدیدی به آن قسمت از تصویر وارد کنید.

سیاه نشاندهنده آن است که نوردهی اصلا اتفاق نیافتاده است که برای آنکه با نوردهی دوم پوشانده شود یک گزینه ایده‌آل است. قسمت‌های سیاه عکس هنوز بکر هستند و نوردهی دوم (یا سوم و …) این قسمت‌ها را پر خواهد کرد. واضح است کهادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 18 بهمن 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 38 صفحه بعد
.: Weblog Themes By BlackSkin :.